fbpx

5 korzyści z posiadania leasingu

25 grudnia 2015
Karol Całus

Coraz popularniejszą formą pozyskiwania środków na rozwój własnego biznesu staje się, poza kredytowaniem, leasing. Leasing jest to nic innego jak przekazanie leasingobiorcy przez leasingodawcę prawa do korzystania z określonej rzeczy, przez określony w umowie czas. Mogą to być różnego rodzaju maszyny i urządzenia oraz pojazdy.

Wyróżnia się trzy rodzaje leasingu : finansowy, operacyjny i zwrotny (back to). Każdy z nich posiada swoje niewątpliwe zalety i daje znaczące korzyści dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Bezpieczeństwo i uproszczone procedury

Leasing z całą pewnością jest łatwiejszy w przyznaniu niż kredyt. Dzieję się tak dlatego, że leasingodawca zachowuje przez cały okres trwania umowy leasingowej prawo własności do przedmiotu. Jest to już swego rodzaju zabezpieczeniem i dlatego leasing można otrzymać nawet przy gorszej sytuacji finansowej firmy. Niewątpliwą zaletą jest także to, że możemy przepisać umowę leasingu na inną firmę w momencie, kiedy płynność finansowa naszej podupadnie.

Korzyści podatkowe

Leasing można odliczyć od podatku dochodowego oraz wrzucić go w koszty prowadzenia działalności. Całą ratę (odsetki, kapitał, VAT) można odpisać w koszty w przypadku leasingu operacyjnego, w którym również mamy niższe koszty początkowe.

Dodatkowo, leasing operacyjny nie jest widoczny jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy. Atutem jest także to, że w przypadku leasingu finansowego istnieje możliwość skrócenia okresu amortyzacji do min. 5 lat, w przypadku, gdy okres ten jest dłuższy.

Uwolnienie zamrożonych środków

Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które już zakupiły na własność środki trwałe. W przypadku leasingu zwrotnego, to leasingodawca wykupuje od leasingobiorcy dane środki trwałe i wydzierżawia mu je. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zamrożone pieniądze w środkach trwałych mogą zostać uwolnione i przyczynić się do wzrostu płynności finansowej.

Elastyczność finansowania inwestycji

Leasing jest bardzo elastycznym produktem. Można m.in. dostosować wysokość rat do aktualnej kondycji finansowej firmy lub sezonowości branży. Elastyczna pozostaje również wysokość wpłaty wstępnej lub wartość wykupu.

Dodatkowo, firmy leasingowe zarabiają na własnej marży, a nie oprocentowaniu, dlatego też nie są zainteresowane podnoszeniem oprocentowania. Firmy leasingowe są również bardziej elastyczne w przypadku chęci przewalutowania umowy w trakcie jej trwania.

Poprawa płynności finansowej w firmie

Niewątpliwym atutem leasingu jest to, że za stosunkowo niewielkie koszty własne pozyskujemy do swojej firmy nowe składniki majątku, które zaczynają na siebie zarabiać i generować nowe przychody.

Ważne jest też to, że leasing nie pogarsza zdolności kredytowej leasingobiorcy (leasing operacyjny).

Jak widać, przykładów korzyści płynących z leasingowania jest wiele. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj leasingu, finansowy, operacyjny czy zwrotny, ma swoje zalety i wady. Dlatego szalenie istotną kwestią jest dokładne przemyślenie (samemu czy z pomocą fachowca) wszystkich „za” i „przeciw” każdego z nich i dopasowanie optymalnego rozwiązania dla swojego, indywidualnego przypadku.

ZAMÓW ROZMOWĘ

  Podając swój numer telefonu wyrażasz zgodę na to, abyśmy do Ciebie zadzwonili w sprawie Twojego zapytania. Zgodę możesz wycofać w każdym czasie. Administratorem twoich danych osobowych jest Zaufany Ekspert ul. Kozietulskiego 1, 80-156 Gdańsk. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w naszej  Polityce Prywatności.

  Potrzebujesz porady?

  Skontaktuj się z nami a znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie. Prześlij zapytanie online lub zamów rozmowę i poczekaj na nasz telefon.
  Kontakt z nami
  envelope-omap-markerphone
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram