fbpx

Jak pokonać problemy z płynnością finansową firmy?

21 czerwca 2018
Karol Całus

W każdym, nawet bardzo dobrze prosperującym biznesie, pojawiają się w czasem problemy z płynnością finansową. Nie należy wtedy popadać w panikę, nie oznacza to bowiem bankructwa. W każdej firmie, prędzej czy później, zdarza się taki czas. Należy wtedy wziąć głęboki oddech i zacząć szukać ratunku, wsparcia i dobrej rady. Jest kilka sposobów na to, by przetrwać gorszy okres. Oto kilka z nich:

Negocjacje
Warto przeanalizować bieżące zobowiązania finansowe, zarówno te nasze, jak i naszych kontrahentów. Może uda nam się, w niektórych przypadkach, wynegocjować przedłużony termin płatności lub renegocjować niektóre zapisy umów.

Jeżeli chodzi o zobowiązania wobec nas, warto pomyśleć o próbie wprowadzenia przedpłat i zaliczek od naszych kontrahentów. Będzie to niewielki, ale zawsze, przypływ gotówki.

Kredyt pod zastaw
Jeżeli dysponujemy jakimś dobrem majątkowym, np. nieruchomością, warto rozważyć możliwość wzięcia pod jej zastaw kredytu hipotecznego. Ludzie często obawiają się obciążać hipotekę, bojąc się zajęć komorniczych.

Wolą brać kredyty gotówkowe, chwilówki, które jednak są bardzo wysoko oprocentowane w porównaniu z kredytem hipotecznym Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku niespłacania kredytu, chociażby gotówkowego, to komornik i tak ma prawo zlicytować nasz dom, aby odzyskać należność. W związku z tym, korzystniejszym wyjściem jest wzięcie kredytu hipotecznego, którego spłatę możemy rozłożyć na wiele lat uzyskując w ten sposób niższą, łatwiejszą do spłaty ratę.

Kredyt konsolidacyjny
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozważenie możliwości zaciągnięci kredytu konsolidacyjnego. Taki kredyt to nic innego jak jeden kredyt w jednym banku, którego wysokość pozwoli spłacić kilka innych, mniejszych kredytów i zobowiązań. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że mamy jedną ratę do spłaty, wszystko pozostaje w jednym banku i łatwiej nam kontrolować takie zobowiązanie.

Leasing
W przypadku leasingu warto rozważyć albo leasing zwrotny albo operacyjny. W przypadku tego pierwszego musimy posiadać środki trwałe, z których możemy, poprzez leasing zwrotny, uwolnić zamrożony kapitał.

Jeżeli chodzi o leasing operacyjny, to jest on stosunkowo łatwy w otrzymaniu, a pozwala na wprowadzenie do firmy środków trwałych, np. samochodów, które będą generować zyski.

Factoring
Jest to forma krótkotrwała finansowania transakcji. Polega ona na przekazaniu swoich praw do należności faktorowi, który natychmiastowo wypłaca nam należności, pomniejszając wypłatę o kwotę swojej prowizji.

Ważne jest, by wierzytelności nie były przeterminowane. Takie rozwiązanie pozwala odciążyć nas z obowiązku ściągania należności, a także z kosztów administracyjnych, co pozwala na skupieniu się wyłącznie na bieżącej sytuacji naszej działalności.

Kredyt gotówkowy
Wydaje się on najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Jednak w obecnej sytuacji na rynku kredytowym, gdzie banki bardzo zaostrzają swoje kryteria przyznawalności, może okazać się ciężkim do uzyskania, szczególnie przy złej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Należy także pamiętać, że banków w Polsce na dzień dzisiejszy jest ponad 600… Ciężko jest samemu przejrzeć i ocenić oferty wszystkich z nich, a także swoje szanse na uzyskanie kredytu w każdym jednym.

W przypadku problemów z płynnością finansową najważniejsze jest jednak zachowanie spokoju i działanie nie impulsywne, a przemyślane. Warto zasięgnąć opinii, porad, zrobić rozeznanie pośród ofert. Należy pamiętać również, że każda działalność to osobny, indywidualny przypadek. To, co okaże się korzystne dla firmy X wcale nie musi być dla nas. Na dobranie optymalnego rozwiązania wpływa bardzo dużo czynników.

ZAMÓW ROZMOWĘ

  Podając swój numer telefonu wyrażasz zgodę na to, abyśmy do Ciebie zadzwonili w sprawie Twojego zapytania. Zgodę możesz wycofać w każdym czasie. Administratorem twoich danych osobowych jest Zaufany Ekspert ul. Kozietulskiego 1, 80-156 Gdańsk. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w naszej  Polityce Prywatności.

  Potrzebujesz porady?

  Skontaktuj się z nami a znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie. Prześlij zapytanie online lub zamów rozmowę i poczekaj na nasz telefon.
  Kontakt z nami
  envelope-omap-markerphone
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram